22 lutego 2024

Meble ogrodowe na taras – jakie meble ogrodowe wybrać?

meble ogrodowe na taras

meble ogrodowe na taras

Ciepłe dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu – w plenerze, na tarasie lub we własnym ogrodzie. By odpoczynek miał prawdziwy sens, na tarasie i w ogrodzie powinien znaleźć się wygodny, ale i stylowy zestaw mebli – krzesła, stół, fotele, a może i sofa. Jakie meble sprawdzą się w ogrodzie? Jak je wybrać? Ofert na rynku jest dużo, ale najważniejszy jest materiał, z którego meble będą zrobione.

meble ogrodowe na taras – Meble z drewna

Tradycjonaliści kochają drewniane komplety ogrodowe – wykonane w całości z drewna lub zestawy łączące elementy żeliwne, stalowe i drewniane. Ten drugi typ mebli ogrodowych jest bardziej stabilny. Jest też zdecydowanie solidniejszy, ponieważ ma mocniejszy metalowy stelaż. Drewniane komplety ogrodowe nie są łatwe w utrzymaniu. Wymagają bowiem regularnej konserwacji. W zimie nie mogą stać na zewnątrz. Wygodniejsze są meble z tworzyw sztucznych, które imitują drewno.

Efektowny i modny rattan – najtrwalsze meble ogrodowe na taras

Produkcja mebli ogrodowych na taras kocha meble rattanowe. Są eleganckie. Ale najlepiej sprawdzają się na zadaszonych tarasach. Mogą też być wykorzystywane w zimowych ogrodach. Nie są odporne na deszcz i nasłonecznienie. Trzeba je regularnie konserwować i poddawać pielęgnacji. Zimą należy zmagazynować w suchym i chłodnym pomieszczeniu.

Wytrzymały technorattan – wytrzymałe meble ogrodowe na taras

Meble ogrodowe wykonane z technorattanu produkowane są z włókien tworzyw sztucznych, które wyplata się ręcznie na metalowym stelażu. Meble z technorattanu nie tylko ładnie wyglądają, ale też są odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Nie trzeba ich konserwować, ale na zimę powinno się je schować i zabezpieczyć pokrowcem.

meble ogrodowe na taras
meble ogrodowe na taras

Imitacje rattanu z tworzyw sztucznych – meble ogrodowe na taras

Meble ogrodowe, które są wykonane z tworzyw sztucznych imitujących rattan też wyglądają efektownie, ale są zdecydowanie tańsze od mebli rattanowych i technorattanowych. Poza tym są wytrzymałe, odporne na pogodę, zmiany temperatury. Łatwo się je czyści. W okresie zimowym wystarczy je tylko przykryć i umieścić pod dachem. Meble mogą być w 100% wykonane z plecionki lub w połączeniu tworzywa i metalu. Niektóre są uzupełniane gładkimi powierzchniami szklanymi i imitującymi drewno.

Nowoczesna klasyka – plastik

Meble plastikowe do ogrodu, chociaż kojarzone są z tandetą, wcale nie muszą takie być. Mają wie pozytywnych cech – są odporne na promieniowanie słoneczne, działanie wody i temperatury. Nowoczesny plastik dobrze się potrafi zaprezentować. Gwarantowany jest także szeroki wybór wzorów i żywych kolorów.

Eleganckie meble z metalu

Ciekawą alternatywą są meble metalowe i aluminiowe. Ładnie się prezentują i mają solidną konstrukcję. Metalowe stelaże uzupełnia stylowe szkło, textilina, poliwood. Wszystkie materiały posiadają odpowiednie zabezpieczenia przed wpływem szkodliwych warunków atmosferycznych.

Jaki komplet wybrać?

Na decyzję mają wpływ oczekiwania wobec funkcjonalności mebli oraz indywidualny gust. Warto pamiętać, że meble naturalne to regularna konserwacja, która wymaga czasu. Meble do magazynowania potrzebują odpowiedniego miejsca do ich przechowywania – na małej powierzchni zmieszczą się meble składane. I wygodniejszy jest samoobsługowy komplet na taras z technorattanu, tworzyw sztucznych czy aluminium.