21 kwietnia 2024

Co warto wiedzieć – odbiór techniczny domu od dewelopera?

odbiór domu od dewelopera

odbiór domu od dewelopera

Przed odbiorem kluczy do wymarzonego mieszkania lub domu pozostaje ostatni etap: odbiór techniczny przez dewelopera. Nie traktuj tego jako przykrego obowiązku i przekonaj się, dlaczego jest to istotne.

Jak wygląda odbiór domu od Dewelopera?

Ustawa deweloperska pozwala samodzielnie dokonać odbioru, ale lepszą opcją może być wynajęcie odpowiedniej firmy, mającej doświadczenie w tym zakresie i znającej aktualne normy budowlanej. W przypadku ewentualnych usterek to właśnie specjaliści zwrócą nam na nie uwagę i pozwolą wyegzekwować odpowiednie odszkodowanie lub zobowiązanie do ich naprawy.
Jeśli nie znamy nikogo, kto zlecił tego rodzaju usługę wystarczy wpisać w internetową wyszukiwarkę odbiór domu od Dewelopera. Zwróćmy uwagę nie tylko na cenę, ale też na czas prowadzenia działalności oraz opinie.

A jak w praktyce wygląda odbiór techniczny, po którym możemy nareszcie cieszyć się wymarzonym lokum? Polega on na udostępnieniu przestrzeni i sprawdzeniu mieszkania lub domu z umową. Podczas tej czynności obecni są właściciele lokum, czyli my, deweloper i ewentualnie firma od odbioru. Jeżeli wszystko przebiegnie prawidłowo, tzn. nie zostaną wykryte żadne usterki techniczne, a pomieszczenia spełnia niezbędne normy budowlane, zostanie podpisana umowa przeniesienia własności: pomiędzy nami, a deweloper.

Jak zostało wspomniane, w przypadku wykrycia wad należy zobowiązań dewelopera do ich naprawienia. W pojedynkę może okazać się to karkołomnym zadaniem, dlatego pomoc z zewnątrz osób znających się na fachu, może okazać się nieoceniona, zaufaj więc profesjonalistą którzy pomogą Ci przy odbiorze mieszkania lub domu w mieście Katowice, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec czy Mysłowice.

Na co zwrócić uwagę przy odbiorze technicznym?

W przypadku skorzystania z usług firmy inżynieryjnej to właśnie specjaliści zwrócą uwagę na istotne aspekty odbioru technicznego. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie powierzchni, przy uwzględnieniu zakładanego marginesu błędu. Następny etap to ocena ścian (brak krzywizny, zacieków, przebarwień itp.) i podłóg. Ważny jest też prawidłowy montaż okien, drzwi, podobnie jak ocena bezpieczeństwa instalacji elektrycznej, gazowej i wodnej. Przy odbiorze powinna zostać sprawdzona również wentylacja. Wynajmując firmę oferującą odbiór mieszkania Katowice nie zapomnijmy zapytać o dokładny zakres usług.